Јунските пензии од петок на банкомати а на шалтер со дневен распоред во зависност од висината на пензијата

1362

Владата одлучи јунските пензии да бидат предвреме процесуирани за готовинска исплата во четири групи (денови), почнувајќи од 26.06.2020 година, како и согласност безготовинската исплата да се овозможи од 26.06.2020 година, односно јунските пензии да се користат преку банкомати и во трговска мрежа од 26.06.2020 година.

Готовинската исплата на пензиите, за клиентите кои не користат картички, според постигнатата согласност од банките ќе се спроведе во четири групи (денови) во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно следниот распоред:

  • За пензии со висина до 11.000 денари, исплата да се изврши на 26.6.2020 година (петок),
  • За пензии со висина од 11.001 до 14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.6.2020 година (понеделник),
  • За пензии со висина од 14.001 до 18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.06.2020 година (вторник), и
  • За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.7.2020 година (среда).

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.