Рурална Коалиција станува респектабилна коалиција чија цел е економско јакнење на земјоделците и руралните заедници (видео)

482

Рурална Коалиција  изминативе две години да направи цврста организациска структура со земјоделски здруженија кои стануваат моќни да ги презентираат своите иницијативи и потреби, како пред локалните власти и така и пред граѓаните. Така информираше  Лилјана Јоноски од  Рурална Коалција во видеото насловено ,, патувачки караван на Рурална Коалиција ” како ретроспектива за активностите за последните две години.

Како што таа истакнува во последните 24 месеци Рурална Коалција успеала да ја прошири коалицијата од 40 тина на 56 граѓански здруженија од земјоделството, руралниот развој и родовата еднаквост. Во овој период организирани се повеќе едукативни работилници а покренати се над 12 локални иницијативи. Паралелно воспоставена е и соработка и координација на сите, се со цел заеднички да се дејстува како пред националните така и пред општинските власти.

Посебен акцент беше ставено на економско јакнење на жените земјоделки но и младите кои се занимаваат со агросекторот. Сето тоа е направено преку проектот Институционално јакнење на капацитетите на Рурална Колиција во рамките на програмата Цивика мобилитас.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.