Фото: Помалку автомобили, повеќе велосипеди – порака од ,,Гевгелија на точак” со 910 велосипедисти

1026

Вкипно 910 велосипедисти од различни возрасти земаа учество на третото издание на ,,Гевгелија на точак,, организиран од Здружението на граѓани „Чејнџмејкерс“ но и новоформираното здружение „Гевгелија Точак Клуб”. Целта е да се подигне јавната свест за поголема употреба на велосипедите како превозно средство кои значително придонесуваат за заштита на животната средина но и за подобро човеково здравје.

,,Гевгелија вчераизгедаше прекрасно, некои ја споредуваа со Холандија, некои со Шведска а прочитавме и коментар во кој е поставено прашање дали фотографиите и видеата се од некој кинески град,, објави „Чејнџмејкерс“ кој упати благодарност до сите учесници но и институциите кои помогнаа да се реализира ова манифестација.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.