Фирмите кои земале државна помош а не исплатиле плати ќе добијат кривични пријави, кажа Лукаревска

1101

Во координирана контрола на Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд спроведена во декември и јануари во правни субјекти кои користеле државна помош за исплата на плати, констатирани се неправилности кај 26 компании во врска со земената финансиска поддршка, а 41 работодавач направиле неправилности во однос на исплата на плата и на минимална плата.

Како што кажа директорката на УЈП Лукаревска, кај 16 фирми се констатирани неисполнување на условот за добивање финансиска поддршка во однос на намалување на приходите, кај 7 субјекти е констатирано намалување на бројот на вработени повеќе од законски утврденото во месеците откако е доделена помошта, двајца работодавачи не го исполнувале условот и за намалување на приходите и намалуање на бројот на вработени, а еден работодавач кај кој е констаирано намалувањење на бројот на вработени веќе имал извршено враќање на помошта.

Таа додаде дека за работодавачот пак кој дал изјава за исполнување на условите за користење на поддршката, а не ги исполнил, се постапува согласно Кривичниот законик.

– Управата за јавни приходи соработува со Јавното обвинителство со цел нивно понатамошно постапување, односно покренување кривична постапка, истакна Лукаревска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.