Филмскиот фестивал Астерфест Струмица, годинава во август со бројни филмски настани и проекции

518

Со бројни филмски настани од 5 ти до 9 ти август годинава ќе се одржи 17 издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест”. Во селектираната програма ќе се прикажат дваесетина нови и интересни филмски содржини од Европа, САД, Велика Британија, Австралија, како и од неколку балкански и македонски автори и продукции.

За отворањето  предвидена проекција на филмски блок составен од „Северен пол“ на Марија Апчевска и уште шест ексклузивни кратки играни филмови. За затворањето на 9-ти август, како куриозитет на фестивалот, ќе има специјална премиера со проекцијата на документарецот „Трн“ на авторите Никола Пијанманов и Столе Ангелов.

Мотото на овогодишниот „Астерфест“ е „Светлините на астерот“, а манифестацијата е традиционално поддржана од Општина Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.