Фатени двајца радовишани како шверцувале мигранти – двете лица се уапсени кај Велес

1331

На автопатот Скопје – Велес, во раните утрински часови полицијата уапсила криумчари на мигранти, од кои едниот бил на возраст од 25 години, а другиот бил малолетник. Двајцата криумчари, инаку од Радовиш, биле во возило „крајслер“, со кумановски регистарски ознаки, кое го управувал 25-годишникот.

При преглед на возилото биле пронајдени 12 мигранти, на возраст од 23 до 48 години, од кои 11 од Бангладеш и еден од Пакистан.Возачот и сопатникот биле приведени во полициската станица во Велес, а за настанот бил известен и јавен обвинител.

По целосно документирање на случајот, против приведените ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Завчера токму на овој автопат беше фатен жител од валандовско Марвинци со 45 мигранти од Пакистан

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.