Тутунарите од струмичко се заканија со блокади на патишта ако не се подобри откупот на тутунот – протест во Радичево

1125

Тутунарите од струмичко го блокираа откупниот пункт во населеното место Радичево гневни и револтирани за ниската проценка на квалитетот на годинашнава реколта, но и големите одбитоци за кутија тутун. Се собраа тутунари од повеќе населени места и побараа Владата да превземе соодветни мерки, во спротивно ќе ги блокираат сите откупни пунктови но и патишта во регионот.

,, Огоромно е незадоволството бидејки просечната цена за килограм тутун во моментов достигнува до 120 денари за килограм а квалитетот е речиси идентичен како и минатата година. Паралелно за една кутија од 15-16 килограми тутун ти одбиваат по 4-5 килограми . Ако Владата со институциите не превземат мерки ќе блокираме оти друго решение немаме,, кажаа тутунарите.

Тутунопроизводителите од струмичко тактизираат и не го носат своето производство, бидејќи велат дека за без пари немаат намера да го дадат. Освен во Струмичко незадоволство од проценката на тутунот има и во Радовишко.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.