Три основни училишта од гевгелиско, радовишко и валандовско ќе добијат пари за реконструкција од МОН

938

Министерството за образование ги објави одобрените барања по јавниот повик за финансирање на проекти за реновирање на училишни објекти. Со пари од Министерството ќе се финансираат различни реконструктивни зафати во повеќе општини во земјава а од Југоистокот прифатени се апликациите на три основни училишта од општините Гевгелија, Радовиш и Валандово.

Споре објавената ранг листа во општина Гевгелија ќе се реконструира кровот ( источното крило ) на ООУ Климент Охридски во Миравци. Во општина Радовиш со пари од буџетот на МОН ќе се врши реновирање на санитарните јазли и пристапните патеки околу училиштето ,,Кирил и Методиј’’ во населентоо место Ораовица додека во општина Валандово ќе се изврши целосна реконструкција на училишниот објект н ПОУ ,,Гоце Делчев’’ во Пирава.

Кои се училишта ќе се реконструираат по повикот објавен во април може да се виде ТУКА

Инаку во март годинава МОН објави дека шест училишни објекти во општините Струмица, Богданци, Гевгелија, Василево и Конче ќе се реконстурираат со пари од Министерството за образование.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.