Три лица од Струмица, Гевгелија и Валандово починале од компликации од ковид-19 за последните 24 часа

1813

Пациент од Валандово на возраст од 48 години, од Струмица на возраст од 81 и од Гевгелија на возраст од 78 години починале во изминатото деноноќие од компликации предизвикани од коронавирусот соопштуваат здравствените власти. Во земјава за последните 24 часа, починале вкупно 8 лица а регистрирани се 345 нови позитивни од направени 2 455 тестирања соопшти од Институтот за јавно здравје во дневната ковид статистика.

Со последните три смрттни случаи, од почетокот на пандемијата според статистиката на Институтот досега  во Југоистокот починале 162 пациента и тоа во Струмица и регионот 97, во Радовиш 32, во Гевгелија и околните општините Богданци и Дојран 27 а во Валандово се регистрирани 6 лица кои починале од компликации предизвикани од вирусот ковид-19

За последните 24 часа во Југоистокот се евидентирани 21 позитивно лице. Во Струмица 9, Гевгелија 7 а во Радовиш 5 а оздравеле 14 пациенти

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.