Тренчевска: Социјалните претпријатија создаваат еднакви шанси и еднакво општество, да вложуваме во нивниот развој

275

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир, амбасадорот на Кралството Шпанија Хозе Луис Лозано Гарсија, претставниците на амбасадите на Република Полска и Бугарија и останати соработници денеска присуствуваа на настан кој имаше за цел поддршка на социјалните претпријатија од страна на државата и донаторската заедница претставена од Делегацијата на Европската унија, уважените амбасади, меѓународните и националните организации кои го поддржуваат развојот на социјалното претприемништво во нашата држава.

Проектот „Поддршка на социјалните претпријатија” е финансиран од ЕУ, имплементиран од ЕПТИСА во соработка со ЕКОРИС и Барка, а корисник е Министерството за труд и социјална политика.
Министерката Тренчевска го истакна значењето на развојот на социјалните претпријатија кои се иднината на едно современо општество.
„Националната Стратегијата за социјалните претпријатија, која се усвои минатата година, ги поставува основните постулати за развој на социјалните претпријатија, нивната препознатливост во општеството и мерки за нивна економска одржливост. Националната Стратегија за социјални претпријатија е скицата на еко- системот кој го градиме како Министерство за труд и социјална политика во соработка со сите заинтересирани страни, вклучително донаторската задница, граѓанскиот сектор и институциите. Имплементацијата на оваа стратегија е надополнета и со национален координативен механизам за следење на имплементацијата. Оваа есен ќе го подготвиме првиот извештај од спроведување на стратегијата и Акцискиот план, “рече Тренчевска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.