Телото во металното буре фрлено во Турија е на исчезнатиот Иљашев, осомничен жител на Добрејци за свирепо убиство

2601

Телото што беше најдено  во метално буре пред два дена во вештачко езеро „Турија“, е на исчезнатото лице Ристо Иљашев. Утврдено е дека смртта настанала по насилен пат. Вака денеска информираа портпаролот на СВР Струмица Хризантема Рендевска која подвлече дека по прибраните докази осомничен з анасилното убистов е 52 годишниот М.В. од Добрејци

,,По превземените опсежни активности и истражни мерки и врз основа на прибраните материјални докази СВР Струмица на 16.05.2019 година до надлежното обвинителство поднесе кривична пријава против лице со иницијали  М.В. (52) од с.Добрејци, Струмица, за извршено кривично дело „Убиство“  од чл.123 ст.2 т.1 од Кривичниот Законик, отворена е истрага бидејќи постои основано сомнение дека осомничениот на 07.05.2019 година на свиреп и подмолен начин  го лишил од живот Ристо Иљашев а потоа се обидел да го прикрие убиството.  Истиот ден Судија за Претходна Постапка во ОС Струмица на осомничениото лице му изрече мерка притвор во траење од 30 дена. По наредба на јавен обвинител  беа превземени повеќе дејствија, извршени се претреси  на повеќе локации, организирана е опсежна потрага по исчезнатото лице особено во реонот на браната Турија, каде е забележано возилото на осомничениот.  Обезбедени се и други материјални докази. Дополнително во работилницата сопственост на осомничениот во село Добрејци пронајдени се биолошки траги кои потекнуват од жртвата,, кажа Рендевска

Осомничениот кривичното дело го извршил на начин што го искористил долгогодишното познатство со оштетениот Ристо Иљашев и на подмолен начин го лишил од живот, при што трагите од извршениот грозоморен чин се обидел да ги сокрие на начин што телото на жртвата го ставил во метално буре и го потопил во водите на вештачкото езеро „Турија“ во Струмица. По наредба на јавен обвинител, беше извршена ДНК анализа со која се утврди дека починатото лице е исчезнатиот Иљашев. ОЈО Струмица нареди обдукција на починатото лице, вештачење на неговата облека и на предметите пронајдени во бурето.

СВР Струмица продолжува со превземањето на активности до целосно расветлување и документирање на случајот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.