Струмица ова сезона со два одбојкарски прволигаши, освен Шампионот ќе ја преставува и Македонија Џио

1107

Викендов стартува 29 тиот одбојкарски шапионта на Македонија а Струмица како одбојкарски град ќе партиципира со два прволигаши во машка конкуренција. Освен актуелниот шампион кој ова сезона ќе настапува како ОК Струмица 47 & 72 пред извесен период се формираше и ОК Македонија Џио кој доби виза за настап во елитното натпреварување.

Новиот клуб ќе го предводат Тони Караколев и Љупчо Танушев и денеска тие ќе го имаат дебитантскиот настап во годинашново првенство. Му гостуваат на Јанта Волеј во Скопје. Ждрепката посака актуелниот шампион Струмица да биде слободен во првото коло. Првото градско дерби мегу двата струмички прволигаши ќе биде на 20 ти ноември во рамките на осмото коло

Првата одбојкарска лига мажи ова сезона ќе брои 11 екипи. Освен двата струмички прволигаши тука се и  Универзитет во Тетово, УГД Штип, Вардар, Лирија, Шкендија,  Дибра волеј, Јанта волеј, ГОК Борец и Весна Пробиштип

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.