Струмица Ж. со една нога во Куп полуфиналето, Наковски и Виктори билетите ќе ги барат во реваншите, Џио пак се пласираше службено

1866

Екипата на Џио Струмица службено се пласираше во полуфиналето од Купот откако тимот на Дибра Волеј не дојде во комплетен состав на двата закажани меча од четвртфиналето во Струмица. Со тоа актуелниот освојувач на Купот обезбеди место меѓу четирите екипи кои ќе разигруваат за титулата а противникот во полуфиналето ќе го дознат идната недела.

Во полуфиналето од Купот речиси се најдоа и девојките на Струмица Жени. Во рамките на првиот меч во Штип славеа победа со 3:1 во сетови. Штипјанки го освоија само првиот сет, додека останатите три им припаднаа на дебитантот кој ова сезона ,,брка’’ изненадувања во првенството и во Купот. За разлика од Струмица Жени, Виктори и Наковски наидоа Работнички Скопје и Јанта. Во првите четвртфинални мечеви претрпеа порази од 3:0 во сетови па во реваншите на 26 февруари ќе мора да да забележат убедливи победи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.