Струмица Жени повторно го надигра Наковски Волеј и ја мерка втората позиција

1889

Одбојкарките на Струмица Жени втор пат ова сезона го надигра градскиот ривал Наковски Волеј и ги подгреа надежите за втората позиција за подобар старт во завршницата од Шампионатот. Вечерва како гостин со 3:0 во сетови Струмица Жени славеше победа  идентично како на почетокот на месецов. Со последните три бода струмичанки чекаат кикс на Јанта Волеј Кисела Вода за да видат втори на табелата

Струмица Жени победата ј анајави уште во првиот сет кој го доби со 25.16. Беа поубедливи и поконкретни како во приемот така и во нападот наспроти Наковски Волеј. Во ист стил продолжија и во вториот сет кој го добија со 25:14 додека во третиот на Наковски Волеј и дозволија  само 15 поени.

До крајот на втората фаза остануваат уште две кола. Струмица жени ќе го угости лидерот Вардар Жени тим кој доби шлаканица токму од стурмичанки на 13 февруари а овој дел ќе го заокружат со гостување на Јанта Волеј Кисела Вода.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.