Струмица гасифицирана а државните институции се греат на нафта

1582

Веќе седум години Струмица е гасифицирана општина, но ниту една од државните институции не се грее на гас. Тие и понатаму се греат на нафта иако до нивните објекти со години има дистрибутивна гасоводна мрежа со можност за приклучување. Директорот на ЈП „Струмица гас“ Благој Милановиќ вели дека изминативе години постојано се воделе преговори со раководствата на државните органи во Струмица да се користи овој енергенс и е убеден дека оваа година ќе има приклучувања.

„Во моментов, гасоводната мрежа во Струмица е над 32 километри и скоро до сите државни институции имаме гасоводни краци со простор за приклучоци. Имаме разговори да се приклучат и да го користат гасот. Тука се полицијата, поштата, болницата, музејот, домот на културата, Фондот за здравствено и пензиско. Има интерес и очекуваме оваа година да донесат одлука да се приклучат на гасоводната мрежа“, вели Милановиќ.

Од државните органи во Струмица тврдат дека се размислува за овој тип на греење, но со оглед дека објектите се стари и инсталациите некомпатибилни, мора да прават студија и проекти за да се приклучат на гасоводот во Струмица, на кој се греат околу 350 физички и правни лица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.