Стотици граѓани во посета на Бенли Таш – каменот на плодноста во општина Босилово каде ја продолжија традицијата (фото)

426

Возобновени обичаите и верувањата за Бенли Таш каменот на плодноста кој се наоѓа меѓу сртот на селата Дрвош и Иловица во општина Босилово. Таму денеска се упатија стотици граѓани каде беше и првиот човек на општината Ристо Манчев а имаше и културно уметничка програма. Целта е да се популаризира богатата традиција на подогражденскиот регион оти во колективната меморија на жителите од овој крај на општина Босилово е дека Бенли Таш е камен кој дава плодност на сите оние кои ќе поминат низ неговиот отвор во форма на капија.

Прославата на Бенли Таш која паузираше заради ковид пандемијата а се совпаѓа со празникот Светите 40 Маченци од Севастија имаше и културно- уметнички карактер. За промоција на етно кулинарството и на музичкиот фолклор беше обезбедена посебна трпеза со стари специјалитети челнови н а културно-уметничките друштва го оживеаја мелосот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.