Со последните 45 позитивни во Југоистокот има 806 активни случаи со ковид-19, најмногу во Гевгелија

905

Во изминатите 24 часа во земјава регистрирани се 1.056 нови болни од ковид-19 од 3.728 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Дневната ковид статистика покажува дека во општините од Југоистокот има нови 45 заболени  и 56 оздравени пациенти. Новите позитвни од ковид-19 се од Струмица -21, Гевглеија -13, Радовиш – 7 и Валандово -4. Со последните новозаболенио бројката на активни случаи со ковид – 19 во овој дел на државата скокна на 806.

Најмногу активни случаи се водат во општина Гевгелија -311, во Струмица -259, во Радовиш – 81, во Валандово има 75 активни случаи, во Богданци 65 а најмалку заболени во моментов има во општина Дојран -9.

Од почетокот на пандемијата во овој дел на државата од овој ковид-19, заболеле 6 475 лица а 220 починале од компликции предизвикани од овој вирус

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.