Со ковид-19 заразени 12 полицајци од Чешка што ја чуваа македонско грчката граница

1259

Полициски припадници од чешкиот контингент кои се дел од  мешаните полициски патроли  на македонско грчката граница  се заразени од ковид-19. Тие требало деновиве  да заминат од Македонија и да се вратат во Чешка, но на скринингот било констатирано дека 12 од нив се позитивни на коронавирус. Како што информираше д-р Сашко Олумчев од Центарот за јавно здравје од Гевгелија, полицајците биле без сиптоми но откако излегле резултатите сите се ставени во карантин како и нивни колеги со кои имале контакт.

,, Овој  кластер е веќе затворен се знаат сите полицајци и нивните контакти.  Она што нас не загрижува е секојдневните позитивни од Гевгелија кои се должат поради недисициплина и непочитување на мерките и протоколите од страна на Владата. Очекувам и во наредните две недели да има стандардно новозаболени,, рече Олумчев.

Засега не се знаат каде ќе биде лекувањето на граничните полицајци од Чешка чиј мандат истекува и треба да бидат замените со нови. Се претпоставува дека вирусот го добиле од мигрантите кои станаа честа слика во Југоистокот. Пред четири месеци исто така имаше заболени полицајци . Тогаш МВР кажа дека има доволно  човечки ресурси да ги покрие мешаните полициски патроли во кои партиципираат повеќе држави

 Во Гевгелија во моментов има 34 активни случаи на ковид-19 од кои седум се жители на Дојран а 11 на Богданци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.