Со европски пари, Струмица ќе ја подобрува туристичката инфраструктура околу манастирот „Св. Леонтиј“ во Водоча

2484

Градоначалникот Коста Јаневски ги потпиша договорите за двата нови проекта што општина Струмица ги доби од Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија. Едниот проект се однесува за подобрување на туристичката инфраструкутра околу манастирот Св Леонтиј во Водоча а вториот за зајакнување на капацитетите на ТППЕ Струмица

Како што информираа од општина Струмица, со проектот ,,Струмица – Ќустендил’’ ќе се подобрува туристичката инфраструктура во околината на манастирот „Свети Леонтиј“ во село Водоча. Конкретно планирано е уредување на пристапни патеки од реден камен, чистење и хортикултурно уредување на просторот, заштитни зидови и огради на река Водочница, одмаралиште со најсовремена урбана опрема за посетителите и други активности.

Со втроиот проект ,,Петрич – Струмица’’ ќе се подобри институционалната подготвеност на Терторијалната противпожарна единица при општина Струмица за заштита и спречување на природни непогоди и катастрофи преку набавка на современо повеќенаменско возило за реакција при пожари и поплави.

Струмица е единствената македонска општина која доби два проекта од оваа програма во вкупна вредност од околу 450.000 евра.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.