Со асфалтирањето на патот, се отвара можност Смиљанци да стане етно село – вели градоначлникот Конзулов

1757

Општина Радовиш во соработка со канцеларијата на Светска Банка во  земјава , потпишаа договор со фирмата „Ленди Груп“ ДООЕЛ- Скопје за изградба на патот од мостот на Смиљанска река до центарот на селото Смиљанци во вредност од 25.5 милиони денари. Станува збро за траса во должина од 2,7 километри  и градежните активности се очекува да започната на почетокот на идниот месец а преку летниот период и да заврши асфалтирањето на таа делница

,, Со асфалтирањето на ова делница се комплетира патот до Смиљанци кое преставува најживописното место во нашата општина. Решавањето на пристапот до ова село отвара можност за заштита на автентичноста на градобите во Смиљанци и негово претварање во викенд туристичка населба. Таму веќе има викендици но нашата замисла е да градиме етно село за што интерес покажаа странски инвеститори,, изјави за Дрнка.МК Герасим Конзулов

Смиљанци се наоѓа десетина километри источно од Радовиш на јужниот дел планината Плачковица каде извира Стара река и со својата местополжба преставува идеално место за развој на планинскиот туризам

 

 

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.