СОУ ,,Јане Сандански” Струмица со свои преставници на Светската Гимназијада 2022 во Франција

677

Средношколскиот тим на Јане Сандански во одбојка на песок во состав Добрина Хаџитосева, Тинче Недева и Софија Пандева но и  пингпонгарот Борис Секулов ќе ја преставуваат Македонија на Светската Гимназијада во Франција која се одржува од 14 до 22 мај.  Нив ги предводи професорот Гоце Кончалиев и веќе се стасани во Девил каде од утре девојките ќе ги почнат мечевите а Секулов ќе треба да ги дознае проитивниците. Тие се дел од македонската експедиција која замина вчера за Франција

Како што не информираше професорот Кончалиев, средношколкиот тим на Јане Сандански ќе се натпреварува со преставниците на Мексико и Унгарија. Станува збор за трио кои се дел и од составот на ОК Наковски Волеј но се добро воиграни за одбојка на песок. Тој очекува добро преставување на девојките со оглед дека беа дел и од Гимназијадата во Струмица каде го освоија првото место. Добри резултати се очекува и од пингпонгарот Борис Секулов кој зад себе има повеќе титули во младинска конкуренција на домашен и меѓународен план

,, Светските школски игри во Нормандија, Франција кои ќе се оддржат од 14-22 Мај се најголемо светско натпреварување за ученици и истото се одржува од далечната 1974-та година. Оваа година има учесници од 70 земји,, објави професорот Кончалиев

На ова Светска Гимназијада учестува и средношколска екипа во кошарка 3 x 3 од Скопје но и пингпонагри од Битола и Крушево.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.