СОУ ,,Никола Карев“ се престави со своја креација на моден настан во Битола и добија позитивни критики (фото/видео)

874

Струмичкото средно училиште зеде учество на годинашниов моден настан “Креативен ден“ во Битола каде се преставија со црно бел фустан изработен од:  ученичката Гордана Трајкова, дизајнерката Катерина Хаџи Котарева и професорката Маргарита Спасов. Креацијата ја носеше ликовната уметница Ана Филев

Моделот изработен од СОУ ,,Никола Карев“ го привлече вниманието на присутните во Офицерскиот дом во Битола каде добија позитивни критики за креацијата што ја преставија. Освен од Струмица на креативниот ден свои модели презентираа и средите училишта од Битола, Штип, Прилеп и Богданци.

,,Имавме можност да се увериме во потенцијалот на младите кои го поседуваат, водени низ 4 годишниот образовен процес и под менторство на модните дизајнери, модните креатори кои несебично мајсториите од својот занает ги споделуваа со учениците во целиот процес на изработка,, објавија од СОУ Никола Карев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.