Советник од Партијата на турците (ТХП) во Радовиш ќе дејствува надвор од владеачкото мнозинство

921

Советникот Јашар Сулејман од Партијата за Движење на Турците ја напушти владеачката коалиција во Советот во Радовиш. Ова партија денеска со соопштение излезе со став дека заради деградирачки однос кон турската заедница во Радовиш од страна на општинските власти и градоначалникот но и локални шерифи, во иднина како партија ќе дејствуваат надвор од коалицијата. Ова значи дека советникот Јашар Сулејман ќе дејствува надвор од советничката група на актуелното мнозинство.

„Турската заедница како и сите други има потреба од инфраструктура, и со години турските населени места беа заборавени. Како партија на власт која се води од концептот едно општество за сите нема да дозволиме локални структури да го срушат тој концепт. ТХП силно верува во вредностите на едно општество за сите и во изминатиот период јасно се спротивстави на политиките кои не го почитуваа истиот“, велат од партијата.

Градоначалникот на Радовиш Герасим Конзулов ги отфрли и демантира обвинувањата од Партијата за Движење на турците. Во писмениот деман вели дека турската заедница воопшто не е деградирана туку напротив во псоледниве години постојано се инвестира во овие места со цел  да добијат соодветни услови за живот

,, Веќе подолго време со цел да се наруши угледот на градоначалникот Герасим Конзулов се прават обиди да се создаде проблем таму каде што реално го нема. Употребата на лични навреди и недолични квалификации само ја потврдуваат намерата на определени лица по секоја цена да иницираат конфликт со градоначланикот. Градоначалникот останува посветен на решавањето на реалните проблеми кои ги засегаат сите граѓани и за тоа сведочат бројните проекти реализирани во градот и населените места,, стои во демантот од градоначалникот Конзулов кој ги повика меидумите и сите релевантни стурктури да ги посетат турските населени места за да се видат сите реализирани проекти

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.