Сите колачиња на веб страните не се опасни, Динев ги објаснува нивните намени и намери

260

Во второто видео што тиктокерот Александар Динев го објави а се однесува за колачињата што се појавуваат на веб прелистувачите се однесува за трите вида  колачиња кои се појавуваат како и за нивната суштина бидејки сите колачиња што се појавуваат на веб страните не се опасни.

Има колачиња кои се неопходни да функционира правилно веб страните но има и такви кои прибираат податоци и ги таргетираат корисниците. Токму Александар Динев низ еден интересен и сликовит начин тоа го објаснува во второто виде кое може да се виде ТУКА.

Видеaта се дел од проект „Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“ со кој се планираат и други видеа, дигитална брошура како и голем настан на кој ќе присуствуваат повеќе инфлуенсери како говорници  обработувајќи теми за справување со сајбер-малтретирањето, трошење на време, детоксикација на податоци.  Овој проект што го имплементира Мултус од Гевгелија е за поголема свест за чекорите во виртуелното однесување и дигиталната писменост на ранливите и изложени млади луѓе од мали, изолирани области.

Реализацијата на овие активности е во рамките на проектот “Техничка помош за подобрување на поволната средина за граѓанските организации во Република Северна Македонија”  финансиран од Европската Унија со цел да ги доближи до младите  лицата од другата страна на екранот.

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.