Се гради спортска сала во Дојран во кругот на основното училиште Кочо Рацин

1226

На површина од 650 метри квадратни, во дворот на основното училиште „Кочо Рацин“ во Нов Дојран се гради спортската сала во рамки на владиниот проект за изградба и опремување на 145 училишни спортски згради.

За нејзината изградба ќе бидат потрошени 24 милиони денари, што се обезбедени од Банката за развој при советот на Европа и од буџетот на Република Македонија, преку Министерството за образование.

-Децата се нашиот најголем приоритет и затоа не радува што конечно основното училиште во Нов Дојран ќе добие спортска сала што ќе ги дава сите услови за непречено одвивање на наставата по физичко воспитување, рече градоначалникот Анго Ангов.

Тој посочи дека покрај оваа примарна цел, хотелиерите и сместувачките капацитети од Дојран спортската сала ќе можат да ја вметнат и во содржината на своите туристички понуди.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.