Се воведува полициски час – забрана за движење од 21 до 06 часот, објави Владата

1022

,,Од утре започнуваме со ограничување на движењето на сите граѓани (полициски час), објави Владата. Ограничувањето односно забрана за движење на населението ќе има во периодот од 21 до 6 часот следниот ден.

,,Се забранува движење на населението во периодот од 21 до 06 часот секој ден!
Нема компромис кога е здравјето на граѓаните во прашање, мерките мораме сите да ги почитуваме, само така ќе си ги спасиме народот и државата,, кажа премиерот Спасовски презентирајки ги мерките, со цел спречување на ширењето на заразната болест Ковид-19 и заштита на населението

Од оваа забрана се исклучуваат лицата кои имаат потреба од итна медицинска помош/животно загрозувачка состојба/лица на дијализа, исклучуво во придружба на најмногу две лица. Доколку поради итноста на здравствената состоба возилото биде запрено од полициска контрола, дополнително ќе се евидентира и ќе се провери оправданоста на излегувањето и превозот до здравствената институција, преку приложување на медицинската документација по завршувањето на медицинскиот преглед.

Директорите на јавно здравствените установи ќе изготват список на вработени лица за кои се предвидува дека ќе имаат неопходна потреба за движење вон лимитираното време и ќе го дистрибуираат до Министерството за внатрешни работи или друго Министерство/установа, со цел изготвување на специјални пропусници/легитимации за лицата кои ќе можат да се движан вон рестриктивните часови. Со тоа Министерството за внатрешни работи да има комплетен увид за временскиот период кога овие лица ќе се движат.

Да се ограничи бројот на дежурни аптеки на територијата на градовите и да се назначат од Министерството за здравство или Агенцијата за лекови – МАЛМЕД или Фондот за здравствено осигурување, одреден број на аптеки кои ќе дежураат во рестриктивниот период, а во исто време да бидат локациски поврзани со дежурните здравствени институции.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.