Седум лица од Радовиш позитивни на Ковид-19, за последните 24 часа во земјава 198 новозаболени, објави Филипче

982

Во последните 24 часа се направени 1382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на ковид-19 објави на својата ФБ страна министерот за здравство Венко Филипче. По градови Скопје 83, Куманово 12, Дебар 1, Штип 21, Прилеп 2
Тетово 9, Струга 3, Велес 2, Битола 11, Охрид 3, Гостивар 10, Радовиш 7, Кочани 1
Пробиштип 2, Демир Хисар 3, Свети Николе 27, Кичево 1

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Прилеп и еден од Тетово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени лица и тоа во Скопје 71, Штип 7, Тетово 12, Велес 1, Битола 1, Кочани 1, Пробиштип 1, Кичево 1, Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 80774 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8530, бројката на оздравени пациенти е 4565, на починати е 393, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3572.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.