СДК: Февруарското сонце привлече голем број риболовци на Дојранското езеро по црвеноперка !

1322

Дигиталната платформа „Сакам да кажам„ објави фотогалерија од Ѓ. Личовски како голем број риболовци уживаат на февруарското сонце и ловат риба од Дојранското езеро. Риболовци од Дојран, Струмица, Скопје, Куманово како и од други места од земјава се секојдневен декор по мирните води на Дојранското Езеро. Ловат со трска, покрај брегот, на дрвените мостови, но и во внатрешноста на езерото со кајчиња и гумени чамци и се печат на февруарското сонце. Паралелно тече и стопанскиот риболов. Вработени од концесионерот на езерото „Костреж 2018“ секојдневно ловат риби со мрежа од локалитетот Мандри.

Повеќе инфо и фотографии можете да видете на СДК или ТУКА

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.