СДК – Бугарите си направија уличен пазар во иселената општина Ново село, едни купуваат други продаваат

2435

Освен за купување, за Бугарите Ново Село станува интересно и за продажба. Кога е пазарен ден, тие си запоседнуваат дел од улицата Гоце Делчев каде продаваат бугарски артикли, но најмногу гардероба. Секој четврток, дваесетина продавачи доаѓаат на оваа улица и по огради и на самата улица ги презентираат алиштата пишува порталот САКАМ ДА КАЖАМ

„Зошто доаѓаме? Па да заработиме нешто, оти со 100 евра пензија не се преживува. Кај нас сè е скапо, па еве нудиме алишта кои се поевтини во однос на вашите. Станува збор за тренерки, блузони, чаршави. Сите производи си имаат етикети и се доста квалитетни“, вели една 60-годишна жена која рече дека е од петричкото село Први Мај .Таа и останатите продавачи се пожалија што постојано се на мета на новоселската полиција која не им дозволува да продаваат на јавен простор.

Приказната за бугарите кои доаѓаат на пазар во Ново Село но и продаваат во Ново село на следниов ЛИНК

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.