Сакаме да знаеме кој, колку и со што загадува а општините да кажат имаат ли инспекции, побара Здрава котлина на протест во Струмица

1311

Aктивистите од ,,Здрава котлина’’ кои беа најгласни против изградба на рудници, на мирен протест на плоштадот во Струмица ги повикаа четирите општини од овој регион јавно да излезат и кажат врз кои се субјекти и инсталации имат извршено контроли во поглед на емисиите што ги испуштаат. Ова барање го упатија сметајки дека во струмичко постојат инсталации кои за локалните власти се ,,невидливи’’ од разни причини и го загадуваат воздухот во котлината.

,, Бараме од општините од струмичката котлина, јавно да покажат документи колку, каде и кога имаат извршено инспекции на инсталациите со интегрирана еколошка Б дозвола и инсталации што се под усогласување со оперативниот план. Сите сме свесни дека има инсталации што воопшто не се пријавени а што емитираат значајно загадување во воздухот но се ,,невидиливи’4 за институциите од разни причини. Бараме јавна трибина со градоначалниците на Струмица, Босилово, Ново Село и Василево на тема загадувањето и нека ги презентираат записниците од досега извршените инспекции на инсталациите што се под нивна надлежност а ние ќе им ги презентираме нашите наоди’’, истакна Оливера Аризанова Мансбарт активист на Здрава Котлина

Таа од името на Здрава котлина побара Советите на Струмица, Босилово, Ново Село и Василево да ги поканат еколошките огранизации да земат учество на седница на која  би се овозможило дискусија на тема загадување и предлагање на активни мерки за запирање на загадувањето.

,,Бараме советите на општините Струмица, Босилово, Ново Село и Василево да ги задолжат соодветните локални инститиуции и организации, поврзани со регулација на загадувачки емисии и отпад, да изработат локален инвентар на загадувачи и класификација по типови на загадувачки емисии и отпад. Сакаме точно да знаеме кој колку загадува и со што загадува, во рамки на дозволеното согласно добиената интегрирана еколошка дозвола. Инвентарот би бил јавен и корисен за понатамошен мониторинг како од институциите така и од граѓанските огранизации,, рече Аризанова

Меѓудругото од општините побараа да најадат начин и средства за да се постават најмалку шест нови автоматски мерни станици и да обезбедат три мобилни мерни станици  за триангулација на загадувачи кои ќе бидат под локална ингеренција но со отворени податоци.

Пред протестот на ,,Здрава Котлина’’ за аерозагадувањето и застарениот образоваен систем протестираа и средношколци кои обвинија дека директорите на училиштата не ги пуштале да излезат за да го изразат својот револт, што пак го демантираа директорите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.