Ристовска нов Претседател на ЖФК Тиверија Струмица, најави Шампионска титула следната сезона

1155

25 годишната Александра Ристовска која е долгогодишен член на ЖФК Тиверија, капитен на сениорскиот тим и тренер на младите надежи на Тиверија добива нова улога – претседател на клубот. ЖФК Тиверија веста ја објави на својот сајт tiverija.mk пренесувајки ја и изјавата на Ристовска како прв човек на клубот. Таа од ова позиција вели дека ќе даде се од себе наредната сезона Шампионксата титула да заврши во Струмица

,,Навистина ми е чест што ми е доделена ваква улога која сама по себе носи голема одговорност. Тиверија е клуб кој има стратегија за работа и работи доста организирано. Во ваква средина е лесно да се работи и напредува. Јас како Претседател на клубот можам да кажам дека ќе дадам се од себе наредната сезона Шампионската титула да заврши во Струмица. Од управниот одбор на клубот веќе се прават планови за наредната сезона. Нашиот тим е составен од многу талентирани играчи на кои сум навистина горда и верувам во нивниот квалитет. Со неколку засилувања на одредени позиции сметам дека ќе го достигнеме врвот,, ја пренесува изјавата на Рисотвска клупскиот сајт

Александра е дипломиран економист на Универзитетот Гоце Делчев, лиценциран тренер со УЕФА А лиценца, стандардна првотимка во Сениорската Репрезентација на Македонија како и тренер во селекцијата до 15 години. Во 2018 година беше прогласена за најдобра фудбалерка од страна на ФФМ а во последните 3 години е прогласена за најдобар тренер во млади категории од Општина Струмица на традиционалната манифестација ”Спортист на годината ”

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.