Пуштена во употреба спортската сала при ООУ Никола Вапцаров во Струмица

1688

Попладнево премиерот Зоран Заев заедно со министерката за образование Мила Царовска и градоначалникот на Струмица Коста Јаневски ја пуштија во употреба новоизградената спортска сала при ООУ Никола Вапцаров. Салата е со површина од 1300 квадратни метри која ќе биде во функција на учениците од ова училиште по предметот Физичко воспитување но и за спортските клубови од општината.

Средствата за изградба на спортската сала во висина од 40 милиони денари ги обезбеди министерството за образование а свој дел има и општина Струмица која работеше на комуналната инфраструктурата но и обезбедување на приклучок за гасоводно греење. Салата која може да се користи и за кошарка, ракомет, одбојка, малфудбал има и соблекувално но и простор за публика

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.