При акциска контрола на МВР пронајдена дрога, во Гевгелија приведено лице

4812

Полициски службеници при контроли во текот на минатата ноќ кај едно лице во Гевгелија пронашле марихуана, а кај друго лице во Скопје е пронајден кокаин, соопшти денеска МВР.

,,При контролата, пред објект во Гевгелија кај Д.С. од Гевгелија била пронајдена марихуана, додека во угостителски објект во Скопје кај А.З. од Скопје бил пронајден кокаин, се наведува во соопштението.Лицата се лишени од слобода поради основи на сомнение за сторено кривично дело „ Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“ по член 215 од Кривичниот законик.,, соопшти МВР

Санкционирани се и пет лица поради непоседување на документи за лична идентификација, се додава во соопштението на МВР.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.