Преку Црвениот крст се обучуваат нови 20 персонални асистенти за лица со попречености во Струмица

1137

Преку Црвениот крст во Струмица веќе неколку недели трае обуката за нови 20 персонални асистенти кои во иднина ќе помагаат на лицата со попречености во извршувањето на секојдневните обврски. Обуката треба да заврши до средината на  идниот месец, кога заинтересираните кандидати ќе стекнаат вештини како да пружат соодветени услуги и на лицата со попречености кои се опфатени со процесот на деинституционализација.

,,Ова е трета обука што ја реализираме. Има голема потреба од персонални асистенти заради идните групни домови кои што ќе се отвораат во Струмица но и заради потребата на голем број лица кои барат таква услуга од државата,, рече Маријана Тошева од Црвениот крст во Струмица

Преку Црвениот Крст активни се 19 персонални асистенти кои двата услуги на 26 лица со попреченост. Дел од нив се ангажирани и за лицата кои од Заводот Бања Банско се сместија во станови во Струмица со процесот на  деинституционализација.  Реализацијата на ова обука персонални асистени, оди преку УНДП но и со средства од буџетот на  Црвениот крст.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.