Предупредувачки барикади во Гевгелија за да не се дозволи увоз на отпад и преработува во земјава

1488

Еко активисти со предупредувачки барикади ги анимираа гевгеличани дека се спремат измени на закотнот за отпад а Гевгелија се планирала како локација за преработка на отпад од увоз. Членови на граѓанските здруженија ,, Промени се’’ и ,,Спас за нас’’ на три локации ги сопираа возилата кои влегуваат и излегуваат од Гевгелија и им делеа флаери за да се информираат  дека со измените на законот за отпад можно е во ова општина да се отворат капацитети за производство на РДФ гориво.

,,Ги предупредуваме пратениците да обрнат големо внимание при носењето на новиот закон за управување со отпад, каде што во еден од членовите се предвидува повторно увоз на отпад за гориво за големи капацитети познат како РДФ гориво.  Народните избраници да размислат трезвено и да ги штитат интересите на граѓаните,, рече Ристо Камов од здружението ,,Спас за нас” кој најави дека доколку пратениците и надлежните  не ги послушаат нивните пораки, ќе се блокира цел Југоисточен регион.

Цели два часа еко активиситте ги сопираа моторните возила. Велат дека нема да се откажат од борбата, Гевгелија остане зелена оаза. Кажаа дека ова се предупредувачки барикади а доколку надлежните и пратениците не ја почитуваат нивната вољја ќе се мобилизираат и ќе ги блокираат сите патишта.

,, Гевгелија е избрана како локација за преработа на отпад од увоз. Ова е само предупредување за да ја анимираме јавноста и да видат властите како ќе го браниме нашиот град иако се надеваме дека нема да се дозволи. Сакаме да ја оставиме   Гевглеија чиста за нашите деца. Секој граѓанина на општиан Гевгелија треба да биде спремен да го брани својот дом,, рече Томова од здружението ,, Промени се,,

Тие на денешните барикади изразија и вознемираност од информациите кои кружат во јавноста дека можно е да се отвори рудникот Казандол кај Валандово за кој пред две години протестираа. Тие на фирмите кои се занимаваат со тешка и загадувачка индустрија им порачаа дека со судски постапки нема да ги замолчат и заплашат оти дел од активистите добиле покани за суд

Фото: Телевизија НОВА – Гевгелија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.