Првото струмичко кошаркарско дерби од Втората лига го доби КК Струмица кој славеше против КК Ролинг 08 (фото)

1874

Во рамките на осмото првенствено коло од Втората кошаркарска лига Исток се сретнаа двата струмички кошаркарски клуба КК Струмица и КК Ролинг 08. Во ова прво меѓусебно второлигашко соочување во сениорска конкуренција подобри беа кошаркарите на Златко Зетов и Атанас Цикарски кои славеа сео 89:65.

Екипата на Струмица победата ја најави уште во првата четвртина  која ја добија со 11 поени разлика (23:12). Во ист стил продолжија и во вториот период кој го добија со 25:14 и на одмор заминаа со 21 поен предност. Во првото и второто полувреме стратезите на двата тима предност им дадоа на младите кошаркари кои на теренот во СОУ Никола Карев се надмудруваа. КК Струмица ја продолжи својата доминација и во третата четвртина која ја добија со 30:18 а последниот период им припадна на гостите кошаркарите на Ролинг 08 со 20:11.

Двата тима покажаа борбеност и желба за докажување со оглед дека стануваше збор за струмичко дерби, но поискусните КК Струмица на крајот славеше против дебитантот во ова натпреварување КК Ролинг 08. Кошаркарите на Струмица од 8 кола имаaт одиграно 6,  во кој има остварено 3 победи и три пораза додека тимот на Ролинг 08 сеуште ја чека шансата за првата второлигашка победа

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.