По ФМП, гевгелиски Кожув го надигра и Работнички во Скопје и се враќа во игра за Супер лига

1143

Во рамките на 14 тото првенствено коло од Првата кошаркарска лига на Македонија екипата на Кожув од Гевгелија славеше кај Работнички во Скопје со 81:78 со што ја забележа петата првенствена победа и се враќа во игра за можен пласман во Супер лигата. Гевгеличани конечно ја прекина лошата серија во меѓусебните дуели со Работнички која траеше цели 4 години  бидејки во досегашните 10 првенствени мечеви постојано губеа

Гевгеличани одлично го почнаа мечот. Првите 10 минути ги добија со 25:20. Работнички ја доби втората четвртина со 22:12 и во второто полувреме влезе со пет поени предност. Но Кожув не се предаде. Мудро ги искористи грешките на домашниот состав и во второто полувреме на 3 минути до крајот на мечот имаше дури 10 поени предност. Направи грешки но Работнички не ги искористи и мораше да се помири со пораз

Кај Кожув најефиаксни беа Силаџи со 18, Станојевиќ со 17 и Караџовски со 15 поени додека кај Работнички тој епитет го понесе Николовски кој постигна 29 поени а Питс и Младеновски имаа по 13 поени.

За гевгелискиот состав ова е петта победа од 11 меча и се враќа во игра за пласман во Супер лигата. Во последните пет кола имаат три победи а претпоследната беше против ФМП исто така во Скопје.

фото Кошаркарска федерација

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.