Поп Боро доби забрана да биде свештеник, си градел црква кај Смоларе на диво а вршел и неканонски венчавки по домови

4681

Струмичката епархија донесе одлука со која му се изрекува забрана за свештенодејствие на отец Боро Милчев, против кого ќе биде покрената и дисциплинска одговорност пред Епархискиот црковен суд на Струмичката православна црква. Свештеникот  како што е наведено во одлуката не го почитувал редот и уредбите на парохиската дејност при уставот на МПЦ-ОА.

Свештеникот Милчев како што се наведува во одлуката но и во соопштението од струмичката епархија до медиумите, отпочнал градба на ,,црковен храм’’ во близина на својот имот кај Смоларе каде имал приватен бизнис, без никакво одобрување или знаење на митрополитот струмички г.Наум, објект за кој има решение за рушење бидејки бил направен на крајно нелегален и криминален начин. Паралелно свештеникот вршел неканонски венчавки по приватни домови во првата недела од великиот пост.

,,Го известуваме верниот народ на МПЦ-ОА кој живее во Струмичката Православна Епархија, дека на погоренаведениот свештеник му е изречена забрана за свештенодејство се додека не се покае и не се врати во послушание на Црквата и не ја прифати одлуката со која е назначен на парохијата која ги опфаќа селата Дукатино и Радичево, и каде што единствено има благослов да делува како свештеник. На крајот, наша должност е да ве известиме дека овој човек, иако носи свештеничка облека, не доаѓа во име на Црквата, и не го носи благословот Божји, туку напротив ја разградува Црквата и го соблазнува верниот народ, за срам на Црквата, а на штета на својата сопствена душа и лично спасение,, се вели во соопштението од струмичката епархија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.