Полициски час од 23 а кафеаните со летни тераси да работат до 22:30 часот, предлага кризниот штаб до Владата

984

Oд среда полицискиот час да почнува од 23 часот а кафулињата со летни тераси да работат до 22.30 часот. Ова е предлогот од денешниот состанок на Централниот кризен штаб по препорака на Комисијата за заразни болести за кој треба Владата на утрешната седница да расправиа и како одлука да биде усвоена.

Ваквиот предлог доаѓа откако изминативе денови паѓаат бројките на новозаразени лица со коронавирус во земјава.

Кафулињата и кафеаните се отворени од 28 април и досега работеа до 20.30 часот, со оглед дека полицискиот час почнува од 21 часот.

Полицискиот час не важеше во саботата кога верниците во црквите и манастирите го прославуваа  Велигден. Полициски час нема да има ни за Рамазан бајрам, односно вечерта на 12 мај.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.