Пожар во канцеларија за крим техника во Полициската станица во Валандово – доказните матријали не се опожарени

1459

Вчера во околу 18 часот избувна пожар во една од канцелариите за крим техника при Полициската станица во Валандово при што се опожарени три бироа, едне комјутер а од топлината оштетен е дел од инвентарот . Според првичните информации причина за пожарот е комјутер кој од засега непознати причини почнал да гори при што била опфатена бироата во канцелријата каде полициските службеници ги правеле записниците. Другата просторија каде се чувале доказите за одредени предмети не е опожарена, информираа од инспекторот за пожар Митко Димчев од Дирекцијата за заштита и спасување.

Од МВР потврдија дека во одделението за криминалистика  во полициската станица во Валандово избувнал пожар. Како што информираше Хризантема Рендевска направена е матријална штета и нема повредни лица. Увид извршиле преставници од Јавното обвинителство од Гевгелија но и инспектори од Дирекцијата за заштита и спасување

Во гаснењето на пожарот учествувале три возила на противпожарната единица во Валандово  и истиот бил  целосно изгаснат околу 20 часот.

фото – Radio Valandovo 91.6 fm

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.