Патувачко кино на „МакеДокс“, од утре во пет села во струмичко со филмски проекции

609

Патувачкото кино на „МакеДокс“ в понеделник го започнува тринаесеттото патување кое ќе се одржи во два дела. Првиот дел од 18 до 24 јули ќе се реализира во Струмичкиот регион, додека вториот дел е во септември во Преспанскиот регион.

Од „МакеДокс“ посочуваат дека проекциите во понеделник на 18 ти јули ќе започнат во селото Пиперево, по што Патувачкото кино ќе продолжи во Вељуса (19 јули)  во  Моноспитово –21 јули, во Босилово (22 јули) и Габрово (23 јули).

Сите проекции се бесплатни и ќе започнат во 21 часот.

„Магаренцето ќе носи приказни, но и ќе собира. Ќе собира приказни од правнуците на комитите на југоистокот чии прадедовци ги предизвикале светските медиуми да пишуваат за Македонија со месеци уште во првата година од 20. век. Ќе собираме приказни за мравјалниците, блатото, ендемската флора, но и за одсекот на македонскиот петвековен крик – приказната за првото модерно киднапирање во светот“, велат од „МакеДокс“.

Во рамки на Патувачкото кино ќе се одржи и првата сесија од четвртата генерација на школата за млади документаристи – „ДокуНикулци“. Тие на Патувачкото кино ќе се запознаат со документарниот филм, ќе развиваат свои приказни, ќе работат на нив во текот на годината и ќе ги прикажат на следното издание на фестивалот „МакеДокс“.

Патувачкото кино е поддржано од Агенцијата за филм на Република Северна Македонија, Националната фондација за демократија од Вашингтон и општините Струмица, Босилово и Василево.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.