Пандевци пријателски им докажаа на штипјани кој е прволигаш, им дозволија водство за да на крај слават со 3:1

1815

Фудбалерите на Академија Пандев пред стартот на новата првенствена сезона одиграа пријателски меч со штипска Брегалница. На стадионот Младост ,,пандевци’’ им докажаа на штипјани кој е прволигаш. Им дозволија водство од 1:0 но во последните 15 тина минути три пати ја тресеа мрежата на гостите

Брегалница победе со голот на Миленковски во 32 минута. Пандевци постојано ,,пробуваа’’ одредени тактики. Отпорот на гостите го скрши Стефан Костов кој со глава израмни  во 71 минута. Две минути подоцна Иван Николов зголеми на 2:1 а конечните 3:1 ги постигна IИлија Донов во 83 минута

Шампионатот почнува за две недели. Академија Пандев во првото коло игра со тетовска Шкендија односно шампионот. Пандевци во следната сезона треба да ја одбранат КУП титулата но и да го потврдат својот квалитет во првенството

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.