Ослабнетата Акдемија Пандев поразена од Вардар на свој терен и падна на третата позиција

1884

Академија Пандев која се соочува со неколку повредени играчи кои веќе извесен период не настапуваат, не успеа да извлече поволен резултат во дербито од 17 коло против Вардар на стадионот Благој Истатов. Претрпеа пораз од 3:0 и паднаа на третата позиција со оглед дека Шкендија со серијата добри резултати и последната победа над Шкупи се искачи на второто место заради подобрата гол разлика. Пандевци имаат 27 колку и Шкендија а Вардар на лидерското место 35 бода

Академија Пандев рано прими гол и тоа уште во 11 та минута што ја разниша самодовербата кај играчите кои се обидуваа да го загрозат голот на Вардар. Рајковиќ со глава имаше најидеална шанса но не супеа да ја смести топката во мрежа. Во второто полувреме Вардар постигна уште два гола откако најде дупки во одбраната на пандевци кои неможеа да се спротистават на црвеноцрните кои по вторпат ова сезона забележаа победа во меѓусебните дуели

Во последното есенско коло Академија Пандев му гостува на Силекс во Кратово

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.