Општина Струмица ќе донира училишен прибор, набави пакети за околу 600 основци

658

Општина Струмица планира на околу 600 ученици од прво до деветто одделение на почетокот на новата учебна година да им додели пакети со училишен прибор. Станува збор ученици кои  добиваат образовен додаток а од општината како помош ќе добијат пакети со тетратки, боици, моливи , пенкала и  прибор за математика, ликовно.

За таа цел Оптшина Струмица летово распиша јавна набавка на училишен прибор за ученици во основно образование на која се јавиле пет фрими но најдобра понуда достави фирмата Рики Јуниор од Кочани. За доставата на училишниот прибор кој според склучениот договор треба да се случи најдоцна до 5 ти септември општината ќе плати 6 700 евра или 414 илјади денари со вклучен ДДВ.

Според распишаната набавка ќе бидат додели пакети на 71 прваче, 208 ученици во второ и трето одделение, 146 пакети на ученици од 4 и 5 одделени и 180 пакети за ученици од 6 до 9 одделение. Пакетите со пибор е различен согласно возраста и

Општина Струмица паралелно на првооделенците но и учениците во второ одделение кои учат во основните училишта во Струмица ќе им додели и работни униформи. За таа цел месецов беше  распишан тендер за набавка на работни униформи за околу 1100 ученици з ашто од општинскиот буџет се издвоени околу милиони 100 илјади денари. Работните униформи се состојат од дуксерки и маици.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.