Општина Радовиш преку Јавна анкета бара жителите да дадат имиња за новоизградените улици во градот и населените места

706

Општина Радовиш распиша Јавна анкета со која бара од граѓаните на општината да дадат свои предлози и сугестиии како би се именувале новоизградените улици во градот но и населените места во општината. Јавната анкета се распишува огласно Законот за определување на имиња на улици и други инфраструктурни објекти.

Жителите на општина Радовиш своите предлози може да ги достават онлајн ТУКА или пак директно во анкетното сандаче поставено во холот на општина Радовиш. Предлози може да се дадат и директно на мејлот contact@radovis.gov.mk

Рокот да се доставуваат предлози со имиња за новоизградените улици во градот и населените места е до осми април по што предлозите ќе се разгледат од страна на стручните служби во општината.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.