Општина Радовиш обезбеди 150 брзи ковид тестови за потребите на ЈЗУ Здравствен дом

1346

Општина Радовиш обезбеди 150 брзи ковид тестови за потребите на ЈЗУ Здравствен дом Радовиш на барање на директорката д-р Лимонка Илиевска. Тестовите ги предаде градоначалникот Герасим Конзулов и воедно оствари средба со раководството на Здравствениот дом на која се разговараше за процесот на имунизација на населението.

Градоначалникот Конзулов ја потенцираше општинската поддршка за Здравствениот дом и изрази подготвеност за идна помош на оваа здравствената институција. Инаку, брзите ковид тестови се користат за брзо детектирање на состојбата на пациентите и понатамошна интервенција во делот на лекувањето.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.