Општина Василево гради улица во Добрашинци во должина од 420 метри, ќе има и каналско корито со цевасти пропусти

1516

Во населеното место Добрашинци деновиве започна изградбата на една од улиците која води од мостот на влезот во селото, преку опфатот на селото па се до постоечкиот земјен пат во самото село. Дел од средствата во износ од 3 000 000 денари,  општината ги обезбеди  од Бирото за регионален развој при Министерството за локална самоуправа а остатокот од сопствениот буџет.

Улицата е во должина од 420 метри и поради специфичноста на теренот активностите опфаќаат   расчистување на трасата од грмушки,  дрвја и корења, испумпување на вода по должина на трасата, изградба  на каналското  корито како и   изградба на два цевасти пропусти.  Вкупниот буџет изнесува околу 5 300 000 денари,  а изведувач на работите на терен е градежната компанија Жикол.

Доколку активностите се одвиваат со предвидената динамика изградбата на улицата во Добрашинци треба да заврши за четири месеци.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.