Општина Валандово склучи договор за уредување на паркинг простор на улица Моша Пијаде во висина од 35 илјади евра

2655

Општина Валандово деновиве склучи договор со фирмата ЈБТ Проинженеринг ДОО од Валандово  за уредување на паркинг простор на улицата Моша Пијаде, како дел од проектот за проширување и уредување на централното градско подрачје. Ова фирма достави најниска понуда по објавениот оглас за јавна набавка за ова намена, на која се јавиле 4 фирми за градежните зафати за уредување на центарот на Валандово.

Договорот што е склучен помеѓу општината и локалната фирма  изнесува 2 207 999 денаrи или околу 35 илјади евра. Според истиот градежните работи ќе започнат од воведување на фирмата во работа и треба да завршат во рок од два месеци а плаќањето ќе се врши по секоја реализирана ситуација.

Како што е наведено во техничката спецификација од договорот, фирмата изведувач ќе мора да да изврши уредување на просторот , отстранување на постоечкиот асфалт, рабници, демонтажа на постоечките канделабрите, дислокација и нивна повторна монтажа, поставување нов бекатон, монтажа на потопна пумпа за вода, монтажа на кружни рефлектори со снобно светло, монтажа на лед светилки.

,,Сакаме да го вратиме животот и духот на центарот на Валандово. Од таа причина планираме да го отвориме плоштадот со потенцирање на двата јавори, споменикот на загинатите од земјотрес кој ќе биде и соодветно осветлен. Планираме да ја прошириме улицата ,,Моша Пијаде’’ која ќе се проширува и ќе се отворат нови паркинг места. Паралелно целиот овој простор ќе има нови зелени површини, урбана опрема а со реализацијата на овој  проект планираме да инсталираме и ново улично осветлувње на соларна енергија,,  изјави градоначалникот на Валандово Перо Костадинов кога го најави целиот проект

Центарот на Валандово ќе добие нов модерен и функционален лик, општината ја почна постапката за уредување и реставрација

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.