Од понеделник аудиции за Фестивалот на детски песни ,,Јо-Јо’’ 2020 во Струмица, може да се пријават дечињата од Југоистокот

2184

Од понеделник стартуваат аудициите за избор на дечиња кои ќе земат учество на годинашново издание на  Фестивалот на детски песни ,,Јо-Јо’’ 2020 во Струмица. Како што не информираше Мери Јанчева од организациониот одбор, право на учество имаат сите деца од 5 до 12 години кои имаат желба и талент за музика и пеење.

Жири комисијата составена од реномирани музичари и пејачи ќе ги слушаат дечињата и ќе ги оценуваат а услов за учество на аудицијата е  дечињата да испеат две песни – една по сопствен избор и една од досегашните изданија на Јо-Јо фестивалот. Најдобриот од аудициите ќе добие бесплатна песна и настап на овој Фестивал кој опстојува веќе седум години а од кои излегоа голем број детски песнички.

(Од ланското издание на Јо-Јо Феестивалот во Струмица)

,,Секоја година, интересот за аудициите е се поголем и бројот на талентираните дечиња за пеење и музика. Наша задача е да ги охрабриме овие дечиња и да им помогнеме да ги совладаат сите потешкотии во спремањето на песните и настапите. За таа цел, соработуваме со реномирани музичари и композитори, професори од музичкото училиште како и наставници по балет. Ги учиме, како да се однесуваат на сцена во поглед на сценскиот настап и како да ја изведат песната. Во студио работат со музичарите а таму учат техники на пеење ,, ни изјави Јанчева.

Седмото издание н ЈО-ЈО фестивалот во Струмица ќе се оддржи во јуни годинава а потоа учесниците на овој фестивал имаат настапи на повеќе културни и забавни манифестации во земјава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.