Од ноќеска на полноќ за 5,5 % поевтинуваат бензините и дизелот , Регулаторна ги објави новите цени

2850

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 5,56% во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно Одлуката од 24.02.2020 година.

Од ноќеска на полноќ 00:01 часот на 03.03.2020 година, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 3 денари за литар и ќе изнесуваат 64 ден/лит за ЕУРОСУПЕР БС-95 и 66,00 ден/лит за ЕУРОСУПЕР БС-98.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 2,5 денари/литар и од ноќеска на полноќ малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 56,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) на полноќ ќе изнесува 45,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 3,175 ден/кг и ќе изнесува 30,390 ден/кг.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.